Malutkie  31
97-505 Dobryszyce
tel. (0048) 44 681 11 88
e-mail: biuro@skmalutkie.pl


CERTYFIKAT PZJ 


Jazdy konne:

poniedziałki: dzień wolny
wtorek-piątek: 14.00-19.00
sobota, niedziela: 10.00-18.00


 

Historia

Stadnina Koni Malutkie została założona w roku 1999. Historia jej stada sięga jednak dużo wcześniej, bo końca XIX wieku. W tym czasie Jan Reszke, międzynarodowej sławy śpiewak operowy i właściciel paryskiej stajni wyścigowej, zakłada stadninę koni w Skrzydlowie. Na rok 1898 datowane są jej pierwsze księgi stadne.

 
Dzięki najlepszym francuskim angloarabom stanowiącym trzon hodowli w początkowych latach, oraz niemal nieograniczonemu dostępowi do wyselekcjonowanego materiału genetycznego i wymianie fachowej wiedzy pomiędzy państwowymi stadninami w latach powojennych, w S.K. Skrzydlów urodziło się wiele bardzo dobrych i wybitnych koni sportowych. Przez lata Skrzydlów był strategicznym punktem na mapie hodowlanej koni angloarabskich a od lat 60-ych małopolskich.
 

W roku 1999 rząd polski podjął decyzję o likwidacji stadniny i rozproszeniu stada. Zbiegło się to w czasie z chęcią utworzenia stada w Malutkich. Szczęśliwy traf sprawił, że zamiast kilku koni, do Malutkich trafiła cała hodowla Państwowej Stadniny Koni Skrzydlów.
 

Obecnie w stadninie znajduje się około 30 koni, głównie rasy małopolskiej.
Stado poza bogatymi rodowodami ma pośród siebie byłych reprezentantów z sukcesami sportowymi rangi krajowej. Dwa konie ze stadniny można obejrzeć w filmie „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana.
Przy stadninie od roku 2012 działa również licencjonowany punkt kopulacyjny (ogier rasy małopolskiej).
 

W roku 2008 Osada Malutkie została laureatem ogólnopolskiego konkursu na
„Najlepsze Konne Gospodarstwo Agro-Eko-Turystyczne” organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa,  program 1 Polskiego Radia i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.
 

W roku 2011 jako członek grupy Malutkie Resort zostaliśmy wspólnie uhonorowani „Perłą w Koronie” jako jedna  z 10 najciekawszych atrakcji województwa łódzkiego w kategorii „Turystyka aktywna”.Copyright © 2010 SK Malutkie Wszystkie prawa zastrzeżone.